Jste zde: Domácí stránka |
Rugby Club Olomouc > U19 - RC Havířov – JIMI RC Vyškov 30:22

U19 - RC Havířov – JIMI RC Vyškov 30:22

11.11.2012

V lize juniorů se hraje fáze oblastních utkání. V tomto kole se měla střetnout Sparta s Říčany, ale zápas byl odložen a tak se hrálo jen v Havířově, kde to zpočátku vypadalo na fiasko domácích, avšak ve druhé půli se dosud mátožní domácí vzpamatovali a začala nevídaná série útoků, proti kterým Vyškovští nenašli obranu, Havířovští položili ve druhé části hry pět pětek.

První poločas společenství Havířova, Mariánských Hor a Olomouce přežilo s debetem tří pětek a výkonem, který v hledišti vyprovokoval jednoho z diváků k přirovnání k zombíkům. Skutečně, pohyb hráčů byl jakýsi zpomalený, podpora nulová, soupeř byl na místě střetu vždy dříve, ve větším počtu a byl také razantnější v kontaktu, přinejmenším pětkrát si Vyškovští bez problému sebrali míče a založili protiútok. Pokud už ovšem domácí tým do kontaktu šel, byl to kontakt jemný, takový vstřícný k soupeři: „Jen si nás hoši převálcujte a berte si míč, my stejně moc nevíme, co s ním“.
Měli to být Havířovští s těžkotonážním rojem, kdo měl od počátku převzít iniciativu, soupeře válcovat a postupovat fázi po fázi dopředu a po vyčištění prostoru předávat míče útoku. Jenže roj se míčů zbavoval ihned a předával je útočníkům, kteří je bez váhání předávali soupeři. Tedy ne, že by mu je doslova dávali z ruky do ruky, ale s velkou chutí je soupeři rovnou do rukou kopali. Nu a Vyškovští dárečky nepohrdli, procházeli, přečíslovali a pokládali.
V havířovském týmu totiž zjevně nefungovala komunikace a organizace, svědčí o tom hrubé taktické chyby od špatného postavení řad, hlavně v obraně, přes už zmíněnou slabou a pozdní podporu hráčů s míčem, až po nezvládnuté standardní situace, hlavně autová vhazování. Z jednoho takového nepovedeného dokonce padla pětka Vyškova na 17:0. Až v závěru poločasu se naštval Šelešovský a rozhodl se prorazit – prorazil a upravil stav na 5:17.
Ve druhé části utkání se všechno změnilo, Havířovští začali hrát, jako by je při poločasové poradě kouč Jarda Tomčík polil živou vodou. Najednou organizace hry fungovala, najednou roj šlapal a kontroloval míče, najednou si útočníci míč přihrávali a kopali jen minimálně. Najednou byli havířovští hráči agresivnější, důraznější, už fungovala podpora, byť tu a tam se ještě „jemnost“ přístupu k soupeři projevovala. Ale tomu už v jednu chvíli nevydržel Šelešovský jen tak přihlížet a nakouřil to, jak se říká, v rucku do soupeře takovým způsobem, že tři soupeře naráz otočil na záda.
Teď měli problém hosté, jako by najednou zapomněli na to, že mají razantnější a rychlejší útočnou řadu, že mají převahu ve hře rukama, že dovedou v pravou chvíli zrychlit a projít mezi obránci, tedy to, co bylo v první části hry tak účinné. Místo toho začali Vyškovští kopat a zbavovat se míčů. Že to byla skvělá voda na havířovský mlýn, svědčí i pět pětek položených ve druhé půli.
Už v utkání zkoušel po pětkách kopat Pieter, Walek a nakonec i Šelešovský, ale branka byla jak zakletá, nikdo netrefil, a to ani při kopu přímo proti brance. Nakonec se kopáčská indispozice Havířovských promítla i do dovednostní soutěže, kterou Vyškovští vyhráli 4:1. Připsali si tak alespoň 2 body – ofenzivní bonus za 4 pětky a bod za dovednostní soutěž. Havířov si v letošním roce přivěsil skalp Vyškova už podruhé a v této sezóně zatím jako jediný.

RC Havířov – JIMI RC Vyškov 30:22
Havířov 11.11.2012 – poločas 5:17 * pětky 6:4 * rozhodčí Čech – Reich, Csernai
Havířov: Šelešovský 10 (2P), Aberle 5, Kováč 5, Pieter 5, Šandor 5
Vyškov:  Kostelka 5, Voráč 5, Kaňa 5, Brtníček 5, Pantůček 2 (KP)