Rugby Club Olomouc > Rugby League: ČR XIII – Německo XIII 30:4

Rugby League: ČR XIII – Německo XIII 30:4

Formát:
doc
Velikost:
18kB

V sobotu 4.7.2009 měli olomoučtí příznivci ragby možnost vidět mezinárodní utkání v ragby o 13 hráčích, v němž Česká republika porazila Německo a dosáhla tak na své historicky první vítězství. V utkání se představilo i 8 hráčů z Olomouce a trenérem týmu je olomoucký odchovanec Milan Mrtýnek, zakladatel rugby league v naší republice.

Reprezentační výběr České republiky v rugby league si vybral pro své utkání s Německem stadion v Olomouci a udělal dobře. Domácí pořadatelé se snažili hráčům i realizačnímu týmu ve všem vyhovět, přišla slušná divácká návštěva, vydařilo se počasí a výhra nad silným soupeřem byla pro všechny krásnou odměnou. Slavnostní zahájení utkání provedl zakladatel olomouckého ragby Ing. Miloš Dobrý.

Bohužel se neuskutečnilo plánované předutkání mezi 1.ARFLC Přáslavice a Pardubice Jets RL. Důvodem bylo to, že hráči Přáslavic, vojáci z místní posádky, byli odveleni na pomoc do oblastí postižených povodněmi.

Česká republika – Německo 30:4 (10:4)

První poločas utkání byl herně velmi vyrovnaný. Hráči ČR velmi dobře a hlavně tvrdě bránili a tím zřejmě svého soupeře nejvíce překvapili. Při útočení hráli domácí 3-4 míče z jedné přihrávky na zisk území, při dalších míčích pak hráli směrem do šířky. Zde byla rozhodující dobrá podpora, která umožnila, aby míč pokračoval v postupu i ve chvílích, kdy Němci už čekali přerušení hry skládkou.

Ve druhém poločase hosté odpadli fyzicky a začali mít potíže se střídáním, protože se jim několik hráčů zranilo. Zato domácí cítili velkou šanci na vítězství a šli za ním velmi sebevědomě. Dál tvrdě bránili a navíc přidali i 4 položení, takže i přítomní diváci často tleskali pohledným akcím.

Sestava ČR XIII: 1-Mana (Ol), 2-Navrátil (Ol), 3-Hladík (Ol), 4-Priputen (kapitán týmu), 5-Zahrada, 6-Kučera M. (Ol), 7-Poledna (Ol), 8-Brádle, 9-Stříbro, 10-Mulhall, 11-Kurka (Ol), 12-Holovský, 13-Kučera J. (Ol). Střídali 14-Hora, 15-Dostál (Ol), 16-Zemánek, 17-Dolák.

Trenér a manager: Milan Mrtýnek.

Body: položení (4 body) Zahrada, Hladík, Holovský, Navrátil, Stříbro, Priputen. Kop po položení (2 body) Kučera M. 2x, Priputen.

Žlutá karta (vyloučení na 10 minut): Kučera M.

Vývoj skóre: 4:0, 10:0, 10:4 / 16:4, 20:4, 26:4, 30:4.

Trenér Milan Mrtýnek hodnotil utkání takto:

„Hodnocení nezbývá jiné než pozitivní, //důstojně jsme zvládli to co jsme si předsevzali//, vědomi si tíhy situace, soupeřových kvalit, včetně pozitivní vzájemné bilance v jeho prospěch (2007-CR 22/Nem44 a 2008-Nem 62/CR20)jsme byli odhodláni udělat vše pro nápravu a dosáhnout na první vítězství.

Po lehkém raním treningu jsme vybrali ze 23 – 17 výše uvedených hráčů a do utkání jsme vstoupili velmi odhodlaně, po velmi nervózním začátku doprovázeným spoustou technických chyb, hlavně předhozů a zpomalování play-the-ball, naštěstí většinou ve středu hřiště se náš tým začal díky dobré práci rojníků dostávat více do hry na soupeřově polovině.

Taktika byla jednoduchá a)pozorně bránit, b)kontrolovat míč i teritorium, c)dostat do hry náš útok.

Výrazným obratem k lepšímu byl moment v 11. minutě, kdy  kluci v útoku připravili šanci pro Zdenka Zahradu, který se nemýlil a nenechal na sebe šáhnout 4-0, soupeř se tím dostal pod mírný tlak a všemožně se pokoušel kontrovat, ale díky KOMPAKTNÍ obraně se nedokázal prosadit.To nám umožnilo po  velmi podobné akci z 19minuty skórovat podruhé, kdy  Ríša Hladík zvýšl na 8-0 a M.Kučera přidal důležité 2body na 10-0.Náš tým se tím dá řící zbavil úvodní nervozity, provedli jsme první plánované střídání, ale logicky jsme si  vysloužili velký tlak soupeře, který nás stál spoustu sil včetně prvních zranění.Němci trpělivě a opakovaně hledali skulinku v naší obraně, což se jim díky dobré, obětavé kolektivní práci našeho týmu dařilo jen ztěžka, naopak pivoti se snažili při každé příležitosti vymýšlet šance pro kontra-atak.

V 39minutě, po jedné velmi slibné kombinaci poblíž naší střídačky se po dobrém zpětném úhlu opět do hry dostal Zdenek Zahrada, přihrávka to byla krásná následný drive a kličky zamotaly hlavu obraně soupeře, vše vypadalo velmi slibně, ale  bohužel pro nás rozhodčí oprávněně viděl mírný předhoz, soupeř se všemi možnými způsoby chtěl dostat k míči a následně vznikla drobná šarvátka, náš Tým stál při sobě a bránil Zdenka, bohužel se potvrdilo známé pravidlo o oplácení, vše se odehrálo velmi rychle a následné vyloučení dalo naději soupeři a nás dostalo pod obrovský tlak čehož využil talentovaný centr č.3, jenž se začal posouvat do role pivota a po jednom rucku a hbitém rozehrání našel v nastaveném čase jedinou skulinku v naší obraně 10-4, díky školáckému zaváhání soupeřova kopáče zůstalo již skore beze změny a přestávka nám umožnila se zkonsolidovat.

Mohli se vrátit zkušení a odpočatí hráči což nám pomohlo ubránit početní rozdíl po zbytek vyloučení, kdy se takzvaně lámal CHLÉB.Následující už nebudu rozebírat, stačí se podívat na sled druhé půle, kdy jsme z kolektivní a kompaktní obrany vylepšené o VELMI důležitou agresivní-první fázi presingu po play-the-ball soupeře elegantně přešli z kompaktní-kolektivní obrany do do postupné útočné hry ve všech řadách a po celé šíři hřiště.Tato velmi pohledná hra byla zaslouženě korunovaná velkým množstvím dobrých přihrávek s následnou podporou což nám čtyřikrát umožnilo skórovat a tím zaslouženě vyhrát.

Dík patří všem hráčům za kolektivní výkon, musím poděkovat těm co se do sestavy nedostali, ale zůstali součástí týmu a závěrem bych rád poděkoval všem co nám umožnili dosáhnou tohoto historického vítězství a připravili kvalitní podmínky a zázemí k dosažení tohoto momentu.“

Gratulujeme všem účastníkům utkání k předvedené hře i k vítězství a přejeme stejně úspěšné vystoupení příští víkend v Itálii.

Současně děkuji všem organizačním pracovníkům z Olomouce, kteří se zasloužili a postarali o tuto zajímavou akci, zvláště pánům Lorencovi, Hrušákovi a Smičkovi.