Jste zde: Domácí stránka |
Rugby Club Olomouc > Pozvánka na Rugby XIII

Pozvánka na Rugby XIII

30.6.2009

Pozvánka na Rugby XIII

V sobotu 4.7.2009 se na našem hřišti koná velká akce v ragby o 13 hráčích, na kterou vás srdečně zveme! Ragby o třinácti hráčích (rugby league) je blízký příbuzný klasického ragby (rugby union), na které jsme v našich podmínkách více zvyklí.

Program začíná v 15 hodin utkáním týmů 1.ARFLC Přáslavice a Pardubice Jets RL. V týmu Přáslavic určitě uvidíme i naše borce. Hlavním utkáním je však mezinárodní zápas Česká republika XIII – Německo XIII. Výkop je v 17 hodin. Je docela pravděpodobné, že v dresu českého výběru nastoupí i hráči z Olomouce.

Co to rugby league vlastně je?

Rugby League, nebo-li ‘Ragby 13’ jak je hra nazývána v některých zemích, je jedním ze dvou termínů pro ragby. Rugby League se hraje v mnoha zemích.K nejlepším zemím v tomto sportu patří Austrálie, Velká Británie, Nový Zéland a mezi nejlepší ligy na světě patří britská Super liga a australská ‘NRL’. Rugby League je nejpopulárnějším sportem v Austrálii.

Rugby League vzniklo v roce 1895 na severu Anglie, když někteří hráči ragby potřebovali peníze, aby mohli odejít ze svých zaměstnání a mohli se tak plně věnovat hře. Hráči na jihu Anglie, kteř měli více peněz, s nimi nesouhlasili, a tak došlo k jejich odtržení a také ke vzniku Ragby League, zatímco jižní kluby hrály za Ragby Unii.Hra se pak vyvíjela odděleně na základě rozdílných pravidel. K hlavním rozdílům patří, že Ragby League má 13 hráčů v týmu a Ragby Union má 15. Obě organizace jsou dnes na profesionální úrovni. V České republice vzniklo Rugby League v roce 2006.

Základní pravidla:

Hráči
Ragby League tým má 13 hráčů a 4 střídající hráče/náhradníky. Každý tým má 12 střídání/nahrazení, což znamená, že mohou vystřídat/nahradit hráče celkem 12x během hry. Platí že, když tým má míč a útočí jsou všichni jeho hráči útočníci. Naopak pokud míč ztratí, tak všichni hráči týmu jsou obránci.

Způsob Bodování
Cíl hry je jednoduchý; získat více bodů než druhý tým. Položením míče hráčem za brankovou čáru soupeře se získává kromě 4 bodů také právo pokusit se o kop na branku. Hráčem vykopnutý míč musí současně projít nad břevnem branky a mezi oběma jejími tyčemi, pak za něj tým dostává 2 body. Gól může být kopnut hráčem i jako penalta, a pak tým získává 2 body. Hráč může také dát gól přímo ze hry, když po odrazu míče ze země provede kop na branku soupeře. Po úspěšném zásahu branky dostává tým 1 bod.

6 Složení
Hlavním rozdílem v pravidlech mezi League a Union je možnost 6x zadržet a složit na zem útočícího hráče s míčem během jednoho útoku na soupeřovu branku. Avšak po šesté skládce, pokud při útoku nepadl gól, dostává míč tým, který skládky prováděl. V praxi to vypadá tak, že po páté skládce, složený hráč útočícího týmu kopne míč co nejdál hráčům soupeřícího týmu tak, aby jim co nejvíce ztížil přístup k míči.

Doba Hry
Utkání Rugby League trvá 80 minut a je rozděleno do dvou poločasů po 40 minutách. Mezi oběma poločasy je desetiminutová přestávka, při které si oba týmy vymění hrací strany, tak jako ve fotbale.

Míč
Rugby League hraje s oválným míčem, větším než pro americký fotbal.

Hřiště
Rugby League se hraje na hřišti, které není delší než 100m a širší než 68m, podobně jako fotbalové hřiště. Mnoho juniorských týmu hraje na menších hřištích. Na každém jeho konci je postavená na brankové čáře branka ve tvaru písmene H(tzv.háčko). Utkání se vždy začíná hrát ze středu hřiště, a to i pokud tým z tohoto místa zaboduje výkopem.

Rozehrání Míče
Jestliže je už složený hráč na zemi obránci ho musí okamžitě přestat držet a nemůžou s ním být v kontaktu dokud opět míč není zpátky ve hře. Napadený hráč se musí zvednout ,držíce míč a s obličejem směřujícím k soupeřově brankové čáře, posune míč za sebe dozadu s pomocí nohou. Tento proces posunutí míče zpět se nazývá rozehrání míče.

 

Pavel Bruno Pala, 29.6.2009

Loading...

RC OLOMOUC - AKTUALITY