Jste zde: Domácí stránka |
Rugby Club Olomouc > Odveta baráže=POSTUP: Bystrc-Olomouc 15:19

Odveta baráže=POSTUP: Bystrc-Olomouc 15:19

20.6.2010

Své vítězné jarní tažení zakončili hráči A týmu vítězstvím v odvetě baráže a vybojovali postup do Extraligy ragby. Po 17 letech se vrací olomoucké ragby do nejvyšší soutěže!

V roce 1993 sestoupil olomoucký tým z nejvyšší soutěže a několikrát byl velmi blízko k tomu, aby se do ní vrátil. Vždy však chyběl malinký kousek. Nadějný výsledek z prvního barážového utkání (vítězství doma 20:5) položil dobrý základ pro to, aby se to letos povedlo. Hráči odjížděli k odvetě s vírou, že vybudovaný bodový náskok bude stačit a že i na hřišti Bystrce mohou hrát kvalitní ragby. K úspěchu je nutné neprohrát o více než 14 bodů.

RC Bystrc – RC Olomouc 15:19 (8:13)

Naši trenéři postavili do utkání až na jednu výjimku stejnou zahajovací sestavu jako minulý týden v Olomouci. Tou výjimkou byl Sisko Barbasa, který onemocněl a tak jej zastoupil Karel Polák. Domácí také měnili sestavu, už měli k dispozici reprezentanta Karla Opravila, který je bezesporu nejlepším hráčem Bystrce a je schopen utkání sám rozhodnout. Nastoupil na postu vazače a své kvality potvrdil.

Domácí začali očekávaným náporem a hned od začátku bylo jasné, že budou upřednostňovat rojovou hru pod vedením Opravila. Bylo pro nás důležité neinkasovat v prvních deseti minutách, což se povedlo. A právě v 10.min. dokonce Pavel Navrátil vystihl přihrávku v útočné řadě domácích a od poloviny hřiště doběhl pod branku a otevřel skóre, jeho pětku podpořil Michal Kučera kopem. Bohužel jsme neudrželi koncentraci a hned za dvě minuty se nám probili do brankoviště i domácí přes křídelní prostor, pětku dal Pavel Vrána. Díky neúspěšnému kopu zůstáváme ve vedení, ale Bystrc se opět zvedla. Naštěstí bylo znát, že jsou domácí z utkání víc nervózní než my. V 15.min. opět vypíchl přihrávku Standa Kvapil a v úniku do pětky ho zastavil domácí zadák Friedel nedovoleným způsoben a byl vyloučen na 10min., nařízený TK neproměňujeme. V oslabení přesunuli domácí Opravila na zadáka a tam byl velmi nebezpečný. Vbíhal do útoku a získával značný prostor. Při jeho bránění děláme ve 22.min. faul a Bystrc otáčí TK skóre na svou stranu. Jak se později ukázalo, poprvé a naposledy. Náš tým i nadále velmi dobře bránil a podnikal nebezpečné protiútoky, při kterých nás domácí zastavovali i za cenu trestných kopů. A ty velmi úspěšně proměňoval Michal Kučera. Nejdříve nám v 25.min. vrátil vedení. Pak následovala dlouhá pasáž hry, ve kterých nás Bystrc přišpendlila k brankovišti a snažila se pomalými míči protlačit k pětce. Tady se ukázalo, jak moc chceme vyhrát a všechny akce jsme zastavili perfektní individuální obranou na hranici osobních možností každého hráče. A v 39.min. Michal Kučera zvýšil frustraci brněnských, proměnil TK a navýšil skóre o další tři body. Naše poločasové vedení bylo překvapivé, ale díky obraně zasloužené.

Druhá půle začala podobně jako ta první. Domácí se tlačili dopředu, my přesně bráníme a Michal Kučera znovu proměňuje v 5.min. TK. Další minuty patřily domácímu roji, který vytvářel obrovský tlak na naši obranu. Využíval své převahy v autech, po kterých se snažil hrát protlačované míče i ve mlýnech, po nichž zahajoval útoky vazač Opravil. To byla obrovská zkouška naší defenzívy. Naštěstí domácí příliš spoléhali na Opravila, protože kdyby po několika úspěšných fázích roje poslali míč na útok, měli by výhodu několika hráčů. Bohužel jsme jim v jejich tlaku i nedobrovolně pomohli sami. Ve 28.min. fauloval Tadeáš Hrčko a byl na 10min. vyloučen. I díky tomu jsme v 34.min. inkasovali další pětku od Hodaně po několika rojových fázích, kop přidal Puha. Vedli jsme sice již jen o 1 bod, ale stále jsme měli k dispozici důležitý náskok z domácího utkání. A když ve 36.min. proměnil Kučera další TK, bylo jasné, že Bystrc tento náskok už nevymaže.

Náš tým podal v tomto utkání velmi dobrý taktický výkon, podpořený opravdu skvělou defenzívou. Obranná činnost byla aktivní a velmi tvrdá. Chybou bylo, že jsme se nepokoušeli víc pustit míč do útoku a využít tak našich útočníků k tomu, aby si roj mohl více odpočinout. Na slabé úrovni máme auty a mlýny, ale opět se ukázalo, že rozhodující nejsou statické fáze hry, ale všeobecný pohyb.

Potěšující byla účast našich fanoušků na utkání, jejich podpora hráčům výrazně pomohla zvláště v těžkých fázích utkání, kdy jsme se perně bránili atakům domácích rojníků.

Sestava Olomouce: 1-Dostál, 2-Vláčil, 3-Mráz, 4-Kurka, 5-Urbánek, 6-Ziegelheim T., 7-Hrčko, 8-Beneš ©, 9-Poledna, 10-Kučera, 11-Polák, 12-Kvapil, 13-Hladík, 14-Navrátil, 15-Mana. Střídali: Zemánek, Prášilík, Kasal, Šívr, Grmela, Šmakal, Ernst, Martinek.

Body: Kučera 14 (4TK, KP), Navrátil 5(P).

Žlutá karta: Hrčko

Vývoj skóre: 0:7, 5:7, 8:7, 8:10, 8:13 / 8:16, 15:16, 15:19

Rozhodčí: Šustek, Krejčí, Franta.

Děkujeme za předvedený výkon a gratulujeme k postupu!